Referentrni centar Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za zaštitu zdravlja starijih osoba - Služba za javnozdravstvenu gerontologiju Nastavnog zavpda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" i Povjerenstvo za provedbu akcijskog plana za ublažavanje posljedica toplinskog vala MZ te HLZ- HDZGIG, izradili su Preporučene mjere zaštite zdravlja za starije osobe pri izlaganju visokim temperaturama zraka, osobito za starije osobe oboljele od kardiovaskularnih, respiratornih, endokrilnih, psihogerijatrijskih i drugih kroničnih bolesti:
Starije osobe se ne bi smjele izlagati suncu u razdoblju od 11 do 16 sati,
Prilikom izlaska iz kuće, potrebno je glavu zaštititi šeširom, maramom ili krpom te nositi prozračnu obuću,
Nužno je uzimanje tekućine (2l) kroz vodu, juhe, variva, čajeve i sl. Dok se ne preporuča hrana koja je pržena, zasoljena, pohana ili slatka.
Nužna je učestalija kontrola krvnog tlaka, a svaka glavobolja, mučnina, vrtoglavica i suhoća ustiju, znak je za uzbunu osobito kod starijih osoba koje su bolesne i funkcionalno onesposobljene. Potrebno se javiti doktoru obiteljske medicine ili najbližoj hitnoj pomoći.
Važno je da članovi obitelji redovito posjećuju svoje starije, te da starija osoba uvijek uza sebe ima svoje osnovne podatke (ime i prezime, godina rođenja, adresa stanovanja i broj telefona kontakt osobe).
Neophodno je redovito održavati čistoću tijela starijih osoba i njegova okološa te je jako važna tjelesna i psihička aktivnost. Korisno je kretati se u jutarnjim i večernjim satima u prirodi. Ukoliko je kretanje otežano, nužno je redovito provjetravati prostorija osoba u kojoj starija osoba obitava.
Razlika u temperaturi prostorije u kojoj se koristi rashladni uređaj ne bi smjela biti više od 7 stupnjeva razlike jer se stariji organizam ne može u kratkom vremenu adaptirati na naglu promjenu temperature.
Izvor: Služba za javnozdravstvenu gerontologiju, Referentni centar Ministarstva zdravstva RH za zaštitu zdravlja starijih osoba
Poveznica: www.stampar.hr/gerontologija