Najbolji savjeti za podizanje imuniteta i suzbijanje sezonskih infekcija

Imunosni sustav čuva nas od napada neželjenih napasnika kao što su bakterije, virusi, gljivice i paraziti, ali brine i za eliminaciju štetnih tvari koji nastaju tokom prirodnih metaboličkih procesa.

Foto: pixabay

Imunosni sustav čuva nas od napada neželjenih napasnika kao što su bakterije, virusi, gljivice i paraziti, ali brine i za eliminaciju štetnih tvari koji nastaju tokom prirodnih metaboličkih procesa.

Kada ovaj sustav oslabi, naš se organizam ne oslobađa opasnih tvari te je podložniji bolestima. One se mogu manifestirati svojim karakterističnim znacima, ali se često provlače duže ili kraće vremena kao osjećaj umora i iscrpljenosti.

Pad imuniteta obično se dogodi na prijelazima godišnjih doba, u vrijeme velikih temperaturnih razlika, nedostatka kretanja na svježem zraku i nedovoljnog konzumiranja namirnica bogatih vitaminima.
Sve to možemo izbjeći dužim boravkom na svježem zraku uz primjereno odijevanje, bez obzira na vanjsku temperaturu, kišu ili snijeg. Potrebno je uzimati više voća i povrća, a posebno onog bogatog vitaminom C. Ako sve to ne bude dovoljno, možemo potražiti savjet ljekarnika o preparatima za jačanje imuniteta.

Bez obzira koliko je snažan vaš imunitet, prehladu vjerojatno nećete izbjeći ako se dugo zadržavate među ljudima koji su oboljeli, a naročito ako je obolio netko od vaših ukućana. Stoga trebate često i temeljito prati ruke i maramicom pokrivati usta i nos kada kašljete ili kišete. Također pazite da ne dodirujete lice prljavim rukama, imajte uvijek pri ruci sredstvo za dezinfekciju ruku i koristite ga uvijek kada nemate mogućnost temeljito ih oprati sapunom i toplom vodom.

Pobrinite se da u vašem domu bude dovoljno vlage, što možete postići postavljanjem zdjele s vodom na radijatore, ali ne zaboravite i redovito prozračivati prostore u kojima boravite. Uza sve ove preporuke trebalo bi izbjegavati stresne situacije koliko je to moguće, jer stres povećava rizik nastanka bolesti. Potrudite se u natrpanom dnevnom rasporedu naći pauze za opuštanje. 

Među biljnim čajevima koji pozitivno djeluju na naš imunosni sustav je čaj ehinacee, koji ima osobito povoljan učinak ako se pomiješa s pelinom i paprenom metvicom, a korisni su i čaj od majčine dušice i lipe. Čaj od ehinacee napravite od jednakih dijelova echinacee, pelina i paprene metvice. 

U zimskim mjesecima juhe naših baka postaju pravi obrambeni hit, a među njima najkorisnija je juha od češnjaka. Na maslinovu ulju zagrijte pet češnjeva češnjaka, a kada se zastakle, prelijte ih s tri četvrtine litre mesne ili povrtne juhe te pustite za uzavre. Posudu maknite s vatre pa joj dodajte dva bjelanjka. Žumanjke istucite s dvije žlice kvasine i polako ih umiješajte u juhu. Dodajte papar i sol, a prije serviranja dodajte svježe nasjeckane začinske biljke - baziliku, kopar i majčinu dušicu.

Nar je izvrsna kombinacija slatkog i kiselog okusa i vrlo je bogat kalijem, a njegove se sjemenke mogu dodavati u jogurt ili salatu ili popiti kao svježe iscijeđeni sok. Šalica sjemenki sadrži 70 kalorija, 3,5 grama vlakana i 16 grama ugljikohidrata, kao i vitamin B te folnu kiselinu. Takvo bogatstvo antioksidansa pomaže očuvanju zdravlja.

Kivi se također može dodati u salatu i pogodan je za pripremu smoothija ili kao dodatak jogurtu. Kivi je odličan izvor vitamina A, C i K, vlakana i kalija, a vrlo malo kalorija. Pokazalo se da jača imunosni sustav i dobar je saveznik u zaštiti srca i vida.

Priprema prokulica brza je i jednostavna. Obrok je gotov za samo desetak minuta, a mogu se jesti pržene, kuhane na pari ili kao ukusna juha. Prokulica je bogata vlaknima, kalijem i vitaminom A, C i K. 

Zima je gotovo nezamisliva bez citrusa. Stoga jedite grejp, naranče, mandarine, limun i limetu. Ovo voće je osvježavajuće i ukusno, pridonosi zdravlju jer je izvrstan izvor vitamina C, kalija i folne kiseline. Mogu se korisiti na najrazličitije načine - dodavati u čaj ili vodu, salatu i sokove, jesti svježi ili pripremati kao osvježavajuće slastice.

Među popularnim zimskih začinima svakako je cimet koji gotovo svakom obroku služi kao dodir topline. Pozitivno utječe na imunosni sustav, a sadrži i kalcij, mangan, vlakana, željezo i antioksidanse.

Zbog svojih ljekovitih svojstava đumbir se već stoljećima koristi za ublažavanje upale grla, suhog kašlja i bolova u trbuhu, mučnine, žgaravice i nadutosti, a pogodan je kao dodatak mnogim jelima kojima daje specifičan okus.

Kurkuma, stari začin koji dolazi s Bliskog istoka, na Zapadu je postao popularan zbog svojih iznimno ljekovitih svojstava, kao što je primjerice regulacija razine šećera u krvi. Također se koristi za održavanje zdravlja usne šupljine i općenito jačanje otpornosti, ali i kao prirodni lijek protiv depresije.

Preneseno i adaptirano iz teksta sa slobodnadalmacija.hr