Istraživanja su pokazala da svake godine otprilike jedna trećina osoba starijih od 65 godina padne, a ozljede kao što su npr. lom ruke, noge ili kuka ili akutne ozljede istegnuća tetive uzrokovane padom mogu imati značajni utjecaj na život starije osobe jer ograničavaju kretanje i time onemogućavaju samostalan život pojedinca.
Vježbe ravnoteže u kombinaciji s vježbama snage mogu spriječiti padove poboljšavanjem sposobnosti za održavanje stabilnosti i u mirovanju i u pokretu. Mnogi uzimaju ravnotežu zdravo za gotovo ali za dosta ljudi ravnoteža predstavlja problem. Jedno francusko istraživanje je pokazalo da je program vježbanja ravnoteže smanjio padom uzrokovane ozljede za 37%, padove koji bi uzrokovali ozbiljne ozljede za 43% i lomove kostiju za 61%.
Kada malo dijete padne, samo se digne, "otrese" i krene dalje, ali kada starija osobna padne često bude i negativnih posljedica jer slomljena kost ili ozljeda glave ograničava pokretljivost, može poljuljati samopouzdanje, stvoriti strah od padanja i smanjiti neovisnost pojedinca.
Iako je trening ravnoteže glavna okosnica trenažnog programa za prevenciju padova, bilo koja vježba koja poboljšava izdržljivost, povećava mišićnu snagu i fleksibilnost također može imati isti učinak. Osim poboljšanja ravnoteže postoje i druge koristi kombiniranog programa vježbanja u koji su uključene vježbe ravnoteže, izdržljivosti, snage i fleksibilnosti kao što su:
- Brže vrijeme reakcije - može Vam pomoći da se brzo uhvatite rukom za nešto stabilno ako počnete padati.
- Poboljšana koordinacija - može spriječiti pad ali i pomoći Vam da se lakše i spretnije spustite/dočekate umjesto da se jako udarite pri padu.
- Više mišićne mase - snažniji i veći mišići mogu ublažiti pad i zaštititi kosti i zglobove.
- Jače kosti - vježbe s otporom jačaju kosti koje time postaju otpornije na lomove.
- Bolje funkcioniranje mozga - redovito vježbanje pomaže održavati normalno funkcioniranje mozga s napredovanjem procesa starenja. "Bistrije" razmišljanje Vam može pomoći da izbjegnete situacije koje povećavaju rizik od pada.
Vježbe ravnoteže možete raditi bilo kad i bilo gdje i koliko god često ste to u mogućnosti, jedino biste u početku trebali imati neki čvrsti oslonac za koji se možete uhvatiti ako Vam se malo poremeti stabilnost. Možete u tu svrhu koristiti stolicu ili stajati uza zid.
Jelena Pavić, prof. kineziologije