U hrvatskim selima mnogi poljoprivrednici starije dobi imaju mirovine od samo 50 eura

Loša demografska slika u ruralnim krajevima u brojnim državama Europske unije, problemi poljoprivrednika alpske regije te rasprava o tome može li Zajednička poljoprivredna politika pružiti snažniju podršku europskom poljoprivrednom modelu u 21. stoljeću, bile su samo neke od tema sjednice Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj održane u Bruxellesu, kojoj su nazočili predstavnici Vijeća i Komisije.

Foto: pixabay

 Priopćili su to iz ureda europarlamentarke Marijane Petir.Između ostaloga, kako se navodi, rečeno je da je u popriličnom broju zemalja, posebno onih jugoistočne Europe, seosko stanovništvo sve starije, a mladi se sve manje odlučuju za nastavak vođenja gospodarstava te bolji život pokušavaju pronaći u gradovima. S obzirom na to da poljoprivredna gospodarstva koja čine stariji članovi teško mogu biti konkurentna na tržištu, standard u selima je loš, a život težak.

Nazočnima je to potvrdila sveučilišna profesorica iz Mađarske Anikó Juhász, predstavljajući rezultate istraživanja o strukturalnim promjenama u europskoj poljoprivredi. Hrvatska eurozastupnica i članica parlamentarnoga Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Marijana Petir upitala je profesoricu ima li informacije kolike su mirovine poljoprivrednika u državama članicama EU-a te kako komentira činjenicu da na hrvatskim seoskim područjima mnogi poljoprivrednici starije dobi primaju mirovine koje iznose između 50 i 70 eura, što je apsolutno nedovoljno za život.

www.glas-slavonije.hr