Od početaka do danas...

Aktivnosti ˝ Mi i mudrost grada˝ tijekom 2006. godine

Kroz klubove za aktivno starenje oko 400 sugrađana u redovitim tjednim terminima, na pet lokacija, prisustvovalo je aktivnostima prema vlastitom interesu: druženju uz pjesmu, rekreativnoj gimnastici, likovnoj radionici, čitaonicama, tomboli.
Programski savjet, operativno tijelo od 7 članova klubova – volontera koji osigurava neposredno sudjelovanje korisnika u kreiranju i provođenju programa, redovito se okupljao, planirao aktivnosti te pratio njihovu realizaciju.

Ciklus predavanja “Vitalnost i zdravlje” ostvaren je u suradnji sa Pučkim otvorenim učilištem koje je omogućilo besplatno korištenje dvorane kina “Zlatna vrata”.

Održano je 10 predavanja, a teme su bile:
Kako očuvati pamćenje u trećoj životnoj dobi - Edi Žitnik, prof. psihologije
Homeopatija vraća zdravlje u ravnotežu - Izabel Mošič i Snježana Židić, homeopati
Što je artroza i kako je liječiti - med. Kemal Gekić, ortoped
Kako sačuvati vid u trećoj životnoj dobi - dr. med. Silvija Radočaj Perko , specijalist za očne bolesti
Bolesti štitnjače u trećoj životnoj dobi - Mr.sc.dr. Darijo Radović, specijalist nuklearne medicine
Život i rad u zemljama trećeg svijeta - prof. Jasna Vuletić
Ljubav i prijateljstvo u trećoj životnoj dobi - prof. psihologije Ivana Jukić, Savjetovalište za djecu, mladež, brak i obitelj, CZSS Split
Problemi zuba u trećoj životnoj dobi - dr. stom. Dea Jurić-Perković i dr. stom. Marijana Bilić (na zahtjev članova predavanje ponovljeno)
Zdrava prehrana u starijoj dobi - Željko Petrović udruga Zdravi grad

U mjesecu travnju smo prisustvovali promociji zbirke poezije «Dok prolazi sve» Lidije Leskur, članice naše udruge, koja je održana u klubu Libertas.

Svibanj mjesec bio je u znaku organiziranja jednodnevnog izleta u Omiš, Vepric i Bašku Vodu. Oko četrdeset izletnika posjetilo je Muzej grada Omiša kao i tvornicu rublja «Galeb» u Omišu.

U svibnju u suradnji s Help Age Internalional organizirali smo dvodnevni sastanak za devet udruga sa socijalnim programima za osobe treće životne dobi. Sastanku su prisustvovali i predstavnici udruge Osmijeh iz Gračanice, Bosna i Hercegovina koji su predstavili volonterski rad u svojoj sredini te značenje grupa za samopomoć u životu starijih osoba. Na sastanku su dogovorene i zajedničke akcije, uključivanje u izradu Memoranduma o socijalnom uključivanju (JIM) te izradu plakata kojim bi obilježili 15. lipnja Međunarodni dan borbe protiv zlostavljanja starijih osoba i na taj način senzibilizirali javnost za probleme s kojim se susreću osobe treće životne dobi.

Početkom lipnja u Etnografskom muzeju posjetili smo izložbu krekljane čipke koju je organiziralo Slovensko kulturno društvo. Od 05.-09. lipnja članovi likovne grupe sudjelovali su na Likovnoj zajednici Doma za odgoj Split.

Povodom 1. listopada Međunarodnog dana starijih osoba organizirali smo konferenciju za tisak kojoj su prisustvovali predstavnici Katoličke udruge Lovret, udruge Zdenac i Sindikata umirovljenika. Na konferenciji istaknuta je važnost priznavanja vrijednosti starijih osoba i ustrajanje u borbi protiv predrasuda o starosti. Ukazana je potreba da starije osobe budu aktivni sudionici u društvu, da im se pruži osobna i socijalna sigurnost te osigura adekvatna zdravstvena zaštita i promocija zdravog življenja.

Tradicionalna akcija «Da zrele godine budu zlatne godine» održana je 30. rujna u Marmontovoj ulici. Tom prilikom našim sugrađanima je podijeljeno preko 2500 prigodno obilježenih mandarina i letaka kojim se potiče stvaranje humanijeg odnosa prema starijim osobama te razbijanje predrasuda o starosti i starenju. U sklopu akcije izloženi su likovni radovi djece iz vrtića Mimoza.

Obilježavajući Dan starijih osoba organiziran je izlet u Makarsku. Sudionici su posjetili Malakološki muzej i svetište Vepric.

U studenom prisustvovali smo Regionalnoj konferenciji SEEN mreže u organizaciji Help Age International koja se održala u Sarajevu. Na konferenciji smo okupljenim sudionicima prezentirali formiranje mreže i zajedničke aktivnosti udruga koje provode socijalne programe za osobe treće dobi u Hrvatskoj, rad volontera udruge i formiranje grupe za samopomoć.

Kraj godine obilježen je velikim novogodišnjim plesom u hotelu Marjan kojem je prisustvovalo 80 osoba.

Volonterske posjete zauzimaju značajno mjesto u smanjenju socijalne izoliranosti starijih osoba. U programu sudjeluju dvije grupe koje okupljaju 18 volonterki. To su vitalnije starije osobe korisnice programa Mi i mudrost grada, educirane za rad sa starijim osobama. Grupe vode iskusni treneri i terapeuti, te se redovito održavaju edukacijsko-supervizijski susreti dva puta mjesečno. U obilazak starijih i nemoćnih osoba uključeno je 14 volonterki koje su u obavile 769 kućnih posjeta odnosno uložile preko 1000 sati volonterskog rada.

Starije osobe u velikom broju dolaze u prostor naše udruge kako bi dobile potreban savjet, podršku kao i ostvarili pravo na konkretnu pomoć. Tijekom godine pomoć je potražilo 539 osoba, a telefonsko savjetovanje i informacije 714 osoba. Najčešći problemi zbog kojeg se starije osobe obraćaju vezani su uz probleme zdravlja, osamljenosti, depresije kao i konflikata sa članovima obitelji. Svojim savjetima udruga im pomaže u rješavanju pravnih problema kao i u povezivanju sa nadležnim službama koje im mogu pomoći u rješavanju njihovih problema.

U sklopu projekta Život u svom domu-briga o starijima koji je udruga provodila u partnerstu s Upravnim odjelom za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu napravljeno je istraživanje potreba starijih osoba grada Splita. Anketirano je 325 starijih osoba, a rezlutati istraživanja su pokazali da su “potrebe starijih osoba za druženjem i aktivnošću izraženije od financijskih i zdravstvenih potreba ali postoje podskupine unutar kojih financijsko stanje, zdravstveni status, starosna dob i vrsta smještaja značajno uvjetuju različitost potreba kao i kvalitetu života.”

Aktivnosti programa ˝Mi i mudrost grada˝ provodili smo uz financijsku potporu Poglavarstva grada Splita, CARDS 2002, Help Age International, prikupljenih sredstava članarine i privatnih donacija.