Novosti

Odlazak legende: Umro Arsen Dedić

Odlazak legende: Umro Arsen Dedić

Legendarni glazbenik, skladatelj, književnik, prevoditelj, pjesnik i kantautor umro je u Zagrebu u 78. godini u KBC-u Zagreb.

Provedene aktivnosti

Sindikat savjetuje blokirane umirovljenike da otvore zaštićene račune za isplatu

Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH) uputio je u četvrtak, u povodu najavljene isplate božićnice...

  • Pro 03
  • Hits 1797
Znanstvenici razvili cjepiva izrađena po mjeri pacijenata

WASHINGTON - Kombiniravši dva najučinkovitija pristupa u liječenju raka, imunoterapiju i...

  • Tra 16
  • Hits 2237
Hoće li nas čekati naše mirovine?

Iako danas na deset osoba u radno sposobnoj populaciji imamo 2,6 osoba starijih od 65 godina, dok...

  • Sij 26
  • Hits 2260
Zašto su probiotici važni za zdravlje?

Neke nas bakterije mogu učiniti bolesnima, a neke zapravo pomažu našemu zdravlju. Među njima su...

  • Tra 17
  • Hits 2366

Izdvojeno

Prezbiakuzija ili staračka nagluhost

Prezbiakuzija ili staračka nagluhost

Prezbiakuzija ili staračka nagluhost odnosi se na gubitak sluha koji je uzrokovan raznim čimbenicima, a kao što sami naziv kaže, javlja se kod osoba starije životne dobi.
  • Srp 09
  • Hits 4101
Preporuke starijima za borbu protiv hladnoće

Preporuke starijima za borbu protiv hladnoće

Centar za zdravstvenu gerontologiju - Referentni centar Ministarstva zdravlja Hrvatske za zaštitu zdravlja starijih osoba Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr.Andrija Štampar“, izradio je...

  • Sij 25
  • Hits 4581

 

330 kuna mjesečno potrebno  da se
organizira pomoć u kući i dostava hrane za jednu kampanja3stariju teže pokretnu osobu.
120 kuna mjesečno potrebno  da joj se
organizira mjesto za druženje i savjetovanje.
Pozivamo vas da uplatom donacije
uljepšate starijoj osobi:
dan (15 kn), tjedan (105 kn)
ili prema svojoj želji.

kampanja

Profesor Bežovan - mirovine se protuzakonito povećavaju

Je li mirovinski sustav stabilan unatoč nepovoljnom omjeru umirovljenika i zaposlenika? Tko će imati pravo na profesionalnu mirovinu, a tko na zajamčenu braniteljsku mirovinu i koje novosti u mirovinskom osiguranju Vlada namjerava uvesti tijekom godine?

O tome su u 'U mreži Prvog' govorili ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić i profesor socijalne politike na zagrebačkome Pravnom fakultetu Gojko Bežovan.

Na HZZ-u trenutačno je 329. 396 nezaposlenih, oko 12 tisuća više nego prošli mjesec. No u odnosu na 2014. u ovo vrijeme, stopa nezaposlenosti je niža, kazao je na početku emisije ministar Mrsić. 'Mi imamo dualni sustav, imamo građane koji imaju prava - to su umirovljenici. Njihova se prava - mirovine protuzakonito se povećavaju. Mirovine se trebaju povećavati temeljem načela solidarnosti. Ako se smanjuje zaposlenost, oni su solidarni samo s ljudima iz politike', kazao je Bežovan.

Emisiju u cijelosti možete poslušati ovdje.

Mrsić je kazao kako se mirovine usklađuju prema troškovima života i plaćama. Novac je osiguran iz europskog socijalnog fonda. Usklađivanja nije bilo u 2013. i 2014. Prosjećna mirovina je 2.480 kune što je neprimjereno. Napravili smo transparentniji sustav - tako da se jasno vidi koji dio financiramo iz doprinosa a koji iz proračuna, kazao je Mrsić. Neće biti smanjenja mirovna i redovno će se isplaćivati, dodao je. Problem sustava su prijevremene mirovine i invalidske mirovine.

Bežovan je kazao kako je ministarstvo malo novaca tražio iz Europske unije. 'Vlada bježi od reforme i rezova. Sustav je nepravedan u dijelu vezanom za najniže mirovine. Građani koji su u prvom stupu trebali bi dobivati mirovine na temelju uplate svojih doprinosa, a ako je to manje od crte siromaštva oni bi trebali dobiti zaštitini dodatak', kazao je. 'Sustav ima implicitni trošak od tri i pol BDP-a što je neodrživo. Nedopuštena je i isplata otpremnina na koje se ne plaćaju porezi i doprinosi', naglasio je Bežovan.